Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) w imieniu Miasta Zgierza rozpoczyna proces przyjmowania wniosków o zakup węgla po preferencyjnych cenach. Mogą składać je osoby, które otrzymały dodatek węglowy, a wcześniej zgłosiły do systemu posiadane przez siebie źródło ciepła. Gdy wniosek zostanie zaakceptowany, składający będzie mógł nabyć węgiel w cenie maksymalnie 2000 złotych za tonę.

Wnioski przyjmowane są w siedzibie zgierskiego MOPS-u przy ul. Długiej 56 (pok. 7). Następnie oba wymienione kryteria uprawniające do zniżki będą tam weryfikowane.

- Mamy obowiązek sprawdzić, czy wniosek został złożony przez osobę faktycznie uprawnioną do zakupu węgla po preferencyjnej cenie - informuje Renata Wolska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgierzu.

Po weryfikacji osoba składająca wniosek otrzymuje potwierdzenie przyznanej bonifikaty. Zapłacić za węgiel musi w kasie MPGK sp. z o.o. (która w imieniu Miasta będzie operatorem systemu), w Łaźni Miejskiej przy ulicy Łęczyckiej 24.

Po dokonaniu wpłaty dostaje specjalny kwit potwierdzający ilość zakupionego asortymentu, jego typ oraz skierowanie do konkretnego składu opału w Zgierzu, z którego można będzie odebrać węgiel.

- Tych składów jest w Zgierzu kilka, a my zrobimy wszystko, by kierować nabywców do punktu najbliżej ich miejsca zamieszkania - mówi Monika Hoffmann-Grabowska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zgierzu.

Preferencyjna cena jednej tony tak zakupionego węgla może wynosić, według ustawy, maksymalnie dwa tysiące złotych.

- Cena będzie ostatecznie zależeć od tego, z jakiej odległości Miasto przywiezie opał. Przy tym za transport do domu z wyznaczonego składu nabywca będzie musiał zapłacić sam - wyjaśnia Bohdan Bączak, Pierwszy Zastępca Prezydenta Zgierza.

Limit nabycia węgla po preferencyjnych cenach dla uprawnionej osoby wynosi półtorej tony do końca 2022 roku i tyle samo na 2023.

Płatna też jest usługa pakowania węgla w worki, czyli tak zwane konfekcjonowanie.

- Obie te usługi, zapakowanie węgla i jego dowóz, są dodatkowo płatne. Oferować je będą składy węgla - mówi Monika Hoffmann-Grabowska, prezes MPGK sp. z o.o.

Zgodnie z ustawą o dystrybucji węgla przez samorządy wnioski o preferencyjny zakup węgla składać można najpóźniej do 15 kwietnia 2023 roku. Urząd Miasta Zgierza jest wyłącznie pośrednikiem w organizacji sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach i jako samorząd lokalny nie ponosi odpowiedzialności handlowej za deklarowaną jakość dostarczanego opału.

Do pobrania:

Wniosek o zakup preferencyjny

(pdf) (339.49KB)