Nocna gra miejska z nagrodami, koncert, wernisaż, pokaz teatru ognia - to główne atrakcje zbliżającej się (20 maja 2023 roku - sobota) Zgierskiej Nocy Muzeów. Wydarzenie, na styku historii, kultury i turystyki, z roku na rok cieszy się w Zgierzu coraz większym powodzeniem. Mamy nadzieję, że tym razem będzie podobnie!
Program tegorocznej Zgierskiej Nocy Muzeów jest wyjątkowo bogaty. Jak w przypadku ubiegłorocznej edycji, uczestnicy mogą wziąć udział w nocnym zwiedzaniu z nagrodami. Rozpocznie się ono o godz. 19:00 - wtedy chętni do udziału w zabawie otrzymają mapki z zaznaczonymi punktami, które trzeba odwiedzić. Mapę będzie można pobrać w wersji elektronicznej na
stronie wydarzenia
(link) lub, w wersji papierowej, w każdym z zabytków oznaczonych na trasie gry. Gracze zbierać będą pieczątki.- Pierwsi, którzy zbiorą komplet pieczątek i przyniosą mapkę do Muzeum Miasta Zgierza mogą liczyć na nagrody - mówi Maciej Rubacha, kustosz i historyk, jeden z organizatorów wydarzenia.
Warunek jest jeden: mapkę dostarczyć należy do godziny 22:30.
Jakie atrakcje Zgierskiej Nocy Muzeów mogą przyciągnąć uwagę zwiedzających?
Muzeum zaprasza o godz. 19:00 na wernisaż wystawy z okazji 85. rocznicy urodzin Andrzeja Nawrota, zgierskiego artysty, na której autor zaprezentuje swoje najnowsze prace. Będą to dzieła abstrakcyjne, ale też realistyczne pejzaże. O tej samej godzinie rozpocznie się "Noc w Muzeum".
- Zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie wszystkich naszych ekspozycji, stałych i czasowych - wyjaśnia kustosz Maciej Rubacha.
To cztery oddzielne wystawy a także warsztaty tkackie, w których każdy będzie mógł spróbować swoich sił w pracy przy krośnie i kołowrotku.
O godzinie 19:00 w sali widowiskowej Starego Młyna rozpocznie się wyjątkowy koncert: "Obywatel jazz" duetu Bolewski & Tubis. Nietuzinkowy duet wykonuje muzykę określaną jako wysmakowany balans pomiędzy jazzem a muzyką pop. To trzeba zobaczyć i usłyszeć!
Bilety dostępne online
(link)Zgierz: nocny spacer z pochodniami
Natomiast o godz. 20:30 (po zakończeniu koncertu) spod Starego Młyna wyruszy nocny spacer z pochodniami szlakiem zgierskich zabytków. Tym razem Maciej Rubacha poprowadzi wyprawę trasami nowego miasta.
- Będę opowiadał nie tylko o historii Zgierza, ale też o konkretnych budynkach na trasie spaceru, takich jak remiza dawnej straży ogniowej czy pałac Poselta - mówi nam lubiany przez miłośników zabytków historyk.
Prawdziwą niespodzianką dla uczestników spaceru będzie finał w parku miejskim, gdzie - około godz. 22:30 - odbędzie się nad stawem pokaz teatru ognia, wieńczący atrakcje Zgierskiej Nocy Muzeów.
Imprezą towarzyszącą nocnej eskapadzie historycznej będzie Zlot Pojazdów Zabytkowych, który od godz. 17:00 trwać będzie w Muzeum TamteLata.pl przy ulicy Ogrodowej 5/7.
Noc Muzeów - tradycja europejska w Zgierzu
Pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w roku 1997 w Berlinie. Pomysł natychmiast chwycił i wdrożyło go u siebie 120 dużych miast europejskich. W Polsce premierowo w 2003 roku Noc Muzeów wprowadzona została w Poznaniu, rok później w Warszawie i Krakowie (na inaugurację obecności Polski w Unii Europejskiej). Każdego roku zwiększa się liczba miast i placówek organizujących wydarzenie. Zgierz dołączył w 2007 roku. Na początku nocną ofertę zwiedzania zaproponowało jedynie Muzeum Miasta Zgierza.
- Atrakcją pierwszej edycji był występ Teatru ORFA, który w naszej Kruszówce wystawił spektakl pt. "Muzy w salonie" - przypomina Robert Starzyński, dyrektor muzeum.
Od kilku edycji nocne zwiedzanie miasta obejmuje właściwie trasę turystyczną, a jej poszczególne ogniwa to najważniejsze zabytki - budynki, które posiadają największą wartość historyczną. Są wśród nich m.in.: Muzeum Miasta Zgierza, Park Kulturowy Miasto Tkaczy, Centrum Konserwacji Drewna, Stary Młyn, Łaźnia Miejska, Urząd Miasta Zgierza, Urząd Stanu Cywilnego, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna. Dodatkową atrakcją jest możliwość wejścia do miejsc, które na co dzień pozostają niedostępne dla zwiedzających. Prawdziwą furorę w roku 2022 robiła na przykład możliwość zejścia pod nieckę basenu w Łaźni Miejskiej.