Widok nocą oświetlonego budynku Starego Młyna

Przez cały weekend, od piątku do niedzieli (22-24.10.2021 r.) w Starym Młynie toczyły się wydarzenia otwarcia nowego centrum kulturalno-społecznego życia Zgierza (wydarzenie). Zrewitalizowany budynek przy ul. Długiej 41a został udostępniony dla zwiedzających. Pokazowo czynne były wszystkie pracownie przenoszonego tam MOK-u. Każdy gość mógł znaleźć coś dla siebie.

W zamyśle gospodarzy nowego lokum kulturalnego było pokazanie całej palety możliwości spędzania wolnego czasu, jaką oferuje zgierzanom Miejski Ośrodek Kultury: obecnie w trakcie przenosin do nowej siedziby, o znacznie lepszych warunkach lokalowych. - Mamy tutaj o wiele lepsze możliwości, jeżeli chodzi o duże rzeczy - koncerty, seanse filmowe. Będziemy natomiast starali się tak wyposażyć i dobrze zorganizować nasze pracownie, żeby już nie zastanawiać się, jak to ma działać - powiedział nam Witold Świątczak, dyrektor zgierskiego MOK.

Trzy dni weekendu w Starym Młynie były wypełnione atrakcjami. Uroczyste otwarcie, wraz z poświęceniem budynku i "chrztem" butelką szampana, rozpoczęło w piątek (22.10.2021 r.) o godz. 17:00 cykl działań, które - prawie nieprzerwanie - trwały aż do niedzielnego wieczora.

W piątkowy wieczór, w galerii na trzecim piętrze Starego Młyna otwarta została wystawa artystów zgierskich pt. "Portret Miasta", przedstawiająca - ujęte na płótnie - pejzaże zgierskich ulic i zakątków. Walory sali widowiskowej oceniali kinomani, którzy wypełnili ją szczelnie podczas dwóch trwających do późnej nocy seansów: "Nie czas umierać" (najnowsze wydanie przygód filmowych Jamesa Bonda) oraz "Wesele" (ostatnia produkcja Wojciecha Smarzowskiego).

Sobota upłynęła pod znakiem dostępu do zajęć w otwartych pracowniach MOK: trwały otwarte próby zgierskich kapel rockowych, można było sprawdzić się w graficznej sztuce linorytu albo potańczyć z renomowanymi instruktorami. Były też warsztaty fotograficzne oraz prezentacja działania studia nagrań. A scenę dużej sali przejęli hip-hopowcy, zarówno rezydujące na co dzień w Zgierzu lokalne składy, jak również goście w osobach Łony i Webbera.

W niedzielę już od rana chętnie odwiedzały Stary Młyn całe rodziny, bo przed południem familijny spektakl pt. "Jabłonka" przedstawił zgierskim widzom Teatr ATROFI z Poznania. Pracownie MOK-u wciąż były odwiedzane przez licznych gości, a wieczorem akustykę sceny sprawdzili rockowcy z kapel: The Panthers i Vytravni. Ukoronowaniem dnia stał się - doskonale brzmiący z każdego zakątka widowni - koncert zespołu Raz Dwa Trzy.

Proces przenoszenia merytorycznych pracowni Miejskiego Ośrodka Kultury z ulicy Mielczarskiego do nowej siedziby w Starym Młynie ma potrwać kilka najbliższych miesięcy.

O szczegółach, związanych z działaniem poszczególnych warsztatów i zaplanowanych imprez MOK będzie informował na bieżąco na stronie www.starymlynzgierz.pl.

Zobacz galerie zdjęć:

  • 1 dzień (22.10.2021 r.),
  • 2 dzień (23.10.2021 r.),
  • 3 dzień (24.10.2021 r.).