Plakat wisi na ogrodzeniu, przy wejściu do ogródków działkowych

Działkowcy z ulicy Barlickiego 1a obchodzą w tym roku jubileusz 90-lecia powstania ich ogrodu. To najstarszy ogródek działkowy w Zgierzu! Z okazji rocznicy odbędzie się wystawa prezentująca historię tego miejsca i ludzi. Poszukujemy wszelkiego rodzaju pamiątek, związanych z przeszłością ogrodu.

Obecni właściciele działek przy ulicy Barlickiego 1a w Zgierzu to grupa zintegrowana i bardzo aktywna. Sami wpadli na pomysł, żeby jakoś uhonorować historię Zgierskiego Towarzystwa Ogródków Działkowych utworzonego w 1932 roku - a że rok później (1933), po okresie intensywnej pracy nad osuszaniem tutejszych bagien, ogródki były już urządzone, zatem 90. rocznica wydaje się najlepszą okazją do jubileuszu. Dziewiątego września działkowcy chcą zorganizować otwartą dla wszystkich wystawę plenerową. Wśród ogródków mają pojawić się plansze ze zdjęciami, dokumentami, archiwaliami - trzeba tylko zwiększyć posiadany zbiór eksponatów.

Kto zajmuje się zbieraniem pamiątek wśród działkowców?

Osobą, która najbardziej troszczy się o pozyskiwanie archiwaliów jest Bożena Ślemp, pani sekretarz zarządu ROD Barlickiego 1. Ma już kilka ciekawych artefaktów z przeznaczeniem na ekspozycję, m.in. zdjęcie grupowe pierwszych działkowców z lat trzydziestych.

- Gorąco apelujemy do wszystkich, a zwłaszcza do potomków lub znajomych pierwszych właścicieli ogródków działkowych na tym terenie, o udostępnianie nam materiałów na wystawę, oczywiście w celu wykonania kopii - mówi pani Bożena, która zajmuje się prowadzeniem i uzupełnianiem kroniki ogródków działkowych.

Zgodnie z zapisami w kronice, od chwili powstania w 1933 roku historia ogrodów działkowych zawiera trzy ważne, wręcz przełomowe momenty: w latach 50-tych (1958) odbył się specjalny festyn z okazji wybudowania świetlicy. Następnie, w latach 80-tych, rocznicę półwiecza uczczono dobudowaniem pomieszczenia zarządu i (także) okolicznościową fetą. Teraz, w roku 2023, nadarza się trzecia okoliczność. Trzeba tylko uzbierać taką ilość materiałów, żeby wystarczyło na wystawę.

- Może uda się też wydać rocznicową monografię, tak byłoby najlepiej - dzieli się z nami swoją nadzieją pani Bożena.

Apelujemy do wszystkich, którzy mogą pomóc

Wezwanie działkowców skierowane jest zatem do wszystkich mieszkańców Zgierza, ale przede wszystkim do potomków tych, którzy w latach trzydziestych zakładali ogródki działkowe przy dzisiejszej ulicy Barlickiego 1a. Kiedyś ulica ta nazywała się Wodna. Może w prywatnych zbiorach ktoś odkryje dawne fotografie i zgodzi się je skopiować na użytek wystawy lub rocznicowego albumu? Na pamiątkowej fotografii z lat trzydziestych podpisane są następujące osoby: Kazimierz Topolski, Zygmunt Wojciechowski, Aleksy Majewski, Jan Dąbrowski, Kornel Kozłowski, Antoni Bald, Jerzy Ernst, Marian Ostojski, Wacław Kowalewski, Adam Bińkowski, Stanisław Studziński, Marian Wiśniewski, Otton Thomas, Brunon Kujat, Natalia Hauke.

To właśnie oni w listopadzie 1933 roku powołali do życia Zgierskie Towarzystwo Ogródków Działkowych. Burmistrzem Zgierza był wówczas Jan Świercz, jego zastępcą - Leopold Zajączkowski. Przez obydwu podpisane jest zarządzenie wydane w tej sprawie (Monitor Polski nr 262). Jeśli ktokolwiek rozpoznaje swoich przodków wśród wymienionych osób i jest w posiadaniu rodzinnego archiwum - będziemy wdzięczni za wszelkie wsparcie i pomoc!

Prosimy o kontakt z panią Bożeną Ślemp - tel. 693 311 088, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.