Jaki okap kuchenny kupić? Przegląd modeli okapów do kuchni

Zastanawiasz się nad tym, jaki okap kuchenny warto zakupić? W takim przypadku sprawdź przygotowany przez nas przegląd, w którym znajdziesz wszystkie najpopularniejsze teraz okapy!

Okapy ścienne

To jedne z najczęściej kupowanych okapów kuchennych, które przeznaczone są do montażu przy ścianie. Są to okapy dostępne w wielu kształtach i kolorach, które można dobrać do nowoczesnych i klasycznie zaaranżowanych wnętrz.

Tego typu okapy mogą pracować jako wyciągi – wymagają wtedy podłączenia do instalacji wentylacyjnej, wyciągowej.

Dostępne są także jako pochłaniacze – nie ma wtedy potrzeby łączenia ich z instalacją, ponieważ za oczyszczanie powietrza odpowiadają wielowarstwowe filtry w okapie. Warto pamiętać o tym, że filtry te wymagają regularnego czyszczenia oraz wymiany, gdy będą zużyte.

Okapy podszafkowe

Do okapów ściennych zaliczane są także okapy podszafkowe, które mają jednak nieco inną konstrukcję. W tym przypadku mowa o okapie, który jest cienki i przeznaczony do montażu pod szafką znajdującą się nad kuchenką.

Okapy podszafkowe najczęściej pracują jako pochłaniacze. Specjalna konstrukcja pozwala wtedy na efektywne filtrowanie powietrza, aby zadbać o właściwy komfort podczas gotowania różnych potraw.

Okapy wyspowe

Ten rodzaj okapów jest dedykowany do montażu nad wyspą albo nad półwyspem w kuchni, gdy znajduje się na nim kuchenka.

Najczęściej okapy te są podwieszane i pracują jako pochłaniacze, ale także można kupić je w wariancie z wyciągiem – wtedy wymagają już innego montażu i wcześniejszego przygotowania instalacji wentylacyjnej.

Okapy sufitowe

Ten typ okapów jest obecnie bardzo popularny – charakteryzuje się cienką budową i montażem bezpośrednio na suficie. W porównaniu do zwykłych okapów te sufitowe mają większą powierzchnię, ale dzięki temu mogą także efektywnie filtrować powietrze. Działają także jako wyciągi.

Okap sufitowy sterowany jest za pomocą pilota – dzięki temu można łatwo wybrać jego funkcje pracy.

Okap blatowy

Jest to okap, który montowany jest w blacie kuchennym. Najczęściej jest on wyciągany z blatu wtedy, gdy trzeba go użyć, dlatego poza tym czasem może być estetycznie schowany. Okapy blatowe mogą działać jako pochłaniacze, ale tez jako wyciągi.

Okapy blatowe wymagają odpowiedniego montażu w meblach, dlatego też najlepiej wybrać firmę, która specjalizuje się w ich instalacji. Trzeba pamiętać, że konstrukcja okapu w meblach wymaga przestrzeni, co należy uwzględnić przy ich projektowaniu.