Jak dbać o biżuterię, aby zachowała swój blask na lata?

Każda posiadaczka biżuterii doskonale wie, że z upływem czasu kolczyki, pierścionki i naszyjniki mogą tracić na uroku. Jednak da się ten proces powstrzymać! Wystarczy wiedzieć, czego unikać i jak właściwie traktować swoje skarby. Oto nasz krótki poradnik!

Użytkowanie biżuterii

Jeśli chcesz, by biżuteria posłużyła Ci długie lata, musisz zmienić swoje codzienne nawyki, które wpływają na pogorszenie jej stanu. Oto kilka podstawowych zasad:

  • uważaj na kosmetyki – balsamy, lakiery do włosów, perfumy mogą uszkodzić biżuterię, dlatego nie korzystaj z nich, jeśli masz ją na sobie;
  • unikaj detergentów – działają podobnie jak kosmetyki, mogą odbarwić lub zmatowić kosztowności, dlatego podczas sprzątania używaj rękawiczek ochronnych albo zdejmij pierścionki i bransoletki;
  • nie noś biżuterii na siłowni – ze względu na szkodliwe działanie potu i niebezpieczeństwo zerwania delikatnego łańcuszka podczas intensywnego treningu;
  • zdejmuj ozdoby przed kąpielą i pójściem na basen – niektóre kamienie szlachetne źle reagują na wilgoć;
  • nie śpij w biżuterii – ocieranie ozdób o poduszkę może spowodować uszkodzenie kolczyków lub łańcuszka.

Unikaj spania w biżuterii – zwłaszcza misternej i delikatnej – bo może ulec uszkodzeniu

Unikaj spania w biżuterii – zwłaszcza misternej i delikatnej – bo może ulec uszkodzeniu

Przechowywanie biżuterii

Nie mniej ważne jest prawidłowe przechowywanie kosztowności. Pamiętaj, by nigdy nie leżały wystawione na działanie słońca lub wilgoci. Najlepiej trzymać biżuterię w specjalnych przeznaczonych do tego opakowaniach, które dostaniesz np. u jubilera. Takie pudełeczka i saszetki powinny być wykonane z miękkiego materiału. Pamiętaj, żeby nie trzymać kilku różnych akcesoriów w jednym miejscu – muszą być od siebie odseparowane, inaczej mogą się splątać i zarysować.

Możesz też skorzystać ze specjalnych organizerów na biżuterię, a łatwiej będzie Ci utrzymać porządek. Chcesz jeszcze lepiej zabezpieczyć swoje kosztowności? Trzymaj je w szczelnie zamkniętych woreczkach strunowych.

Odpowiednie przechowywanie biżuterii pomaga zachować jej piękny wygląd

Odpowiednie przechowywanie biżuterii pomaga zachować jej piękny wygląd

Czyszczenie biżuterii

Regularne czyszczenie biżuterii jest kluczem do sukcesu! Jak to robić, by nie zniszczyć kosztowności? Srebro podobnie jak złoto możesz wyczyścić wodą wymieszaną z płynem do mycia naczyń, a następnie wypolerować miękką szmatką. Jednak jeśli taka biżuteria jest pozłacana lub wyposażona w kamienie szlachetne, jedyną bezpieczną opcją jest czyszczenie na sucho szczoteczką z miękkim włosiem lub ściereczką.

Możesz też skorzystać z myjki ultradźwiękowej, która pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Pamiętaj jednak, że niektóre kamienie szlachetne mogą w takiej myjce ulec uszkodzeniu, a nawet pęknąć.

Jeśli Twoja biżuteria potrzebuje gruntownego czyszczenia i chcesz, by zostało to wykonane właściwie, powierz swoje skarby specjalistom. Sprzedażą biżuterii i profesjonalnym czyszczeniem zajmuje się np. sklep jubilerski Savicki.pl.

Pamiętaj o gwarancji

Jeśli zależy Ci na pięknej, zadbanej biżuterii, którą będziesz się cieszyć przez długie lata, pomyśl o wykupieniu dodatkowej gwarancji. Taki pakiet obejmuje zazwyczaj:

  • czyszczenie, także z nalotów i patyny;
  • wymianę uszkodzonych kamieni;
  • naprawę łańcuszków, zapięć, zatyczek kolczyków;
  • konserwację diamentów, pereł i innych kamieni szlachetnych.

Rozszerzona gwarancja to świetny pomysł na dodatkowe zabezpieczenie kosztowności. Pod czujnym okiem specjalistów uda Ci się utrzymać je w dobrym stanie nawet przez wiele lat. Pomyśl o tym rozwiązaniu, zwłaszcza jeśli jesteś posiadaczką pierścionka zaręczynowego, który jest bezcenną pamiątką.

Jeśli będziesz trzymać się powyższych wskazówek, możesz mieć pewność, że Twoja biżuteria mimo upływu czasu nadal będzie się dobrze prezentować.