Uczniowie SOSW w Zgierzu z nagrodzoną książką kucharską dla czytających wspólnie

W sali szkolnej pachniało czekoladowymi babeczkami, a jednocześnie tworzyła się nagrodzona praca — książeczka, która ma pomóc dzieciom czytać razem z dorosłymi. Zespół uczniów i nauczycielek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przygotował publikację przystosowaną do potrzeb dzieci o różnych umiejętnościach komunikacyjnych, która zdobyła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie. To nie tylko sukces artystyczny — to praktyczne narzędzie do nauki i codziennej komunikacji.
- Nagroda w Zgierzu – jak powstała książka, która wygrała konkurs
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kornela Makuszyńskiego – metoda czytania z obrazkami i jej efekt
Nagroda w Zgierzu – jak powstała książka, która wygrała konkurs
Praca zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Książeczkę do czytania uczestniczącego. W przygotowaniu projektu wzięli udział uczniowie z klas 4-5g oraz 7n pod opieką nauczycielek Agaty Barzyńskiej i Aleksandry Kornackiej. Organizacją konkursu zajęła się Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Zespole Kształcenia Specjalnego nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim, a patronat honorowy objęła Minister Edukacji Barbara Nowacka.
Praca była efektem współpracy całej grupy — dzieci wybierały potrawy, dobierały obrazy i układały proste zdania, co przełożyło się na książkę opisującą krok po kroku przygotowanie dań. Część przepisów została sprawdzona praktycznie podczas zajęć. Najprostszy przykład zrealizowany w szkole to ciasteczka – w praktyce uczniowie mierzyli składniki, obserwowali wykonanie i dokumentowali kolejne etapy.
Najważniejsze informacje o projekcie:
- uczestnicy: klasy 4-5g oraz 7n;
- opiekunowie: Agata Barzyńska, Aleksandra Kornacka;
- organizator konkursu: Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Zespole Kształcenia Specjalnego nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim;
- patronat honorowy: Barbara Nowacka;
- przykład przepisu zrealizowanego w praktyce: babeczki czekoladowe.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kornela Makuszyńskiego – metoda czytania z obrazkami i jej efekt
Za projektem stoi zespół ds. wspierania komunikacji alternatywnej działający przy SOSW. W takich publikacjach tekst zastępowany jest prostymi grafikami-symbolami, które odpowiadają pojedynczym słowom (np. rzodkiewka, tarka, miska) i układają się w logiczną kolejność zdań. Dzięki temu opis staje się bardziej przystępny i angażujący dla dzieci o różnym poziomie rozwoju mowy.
“Dzięki tej metodzie łatwiej odczytuje się tekst, dzieci są bardziej aktywne, włączają się w proces czytania” – mówi Agata Barzyńska.
Książeczki tego typu służą nie tylko ćwiczeniu czytania, lecz także poszerzaniu słownictwa i wspieraniu codziennej komunikacji między dzieckiem a opiekunem. W praktyce oznacza to proste, wielokrotnie powtarzalne komunikaty i wizualne wsparcie przy wykonywaniu czynności – zarówno w domu, jak i podczas zajęć szkolnych.
W materiale pokazowym przygotowanym przez szkołę widać gotowy egzemplarz oraz fragmenty zajęć, kiedy uczniowie realizowali jeden z przepisów. Film dokumentuje proces wyboru potraw, układania ilustracji i praktycznej realizacji przepisu.
Mieszkańcy zainteresowani tematyką edukacji inkluzywnej mogą w tej historii zobaczyć model pracy, który łatwo przenieść do innych szkół i przedszkoli – proste symbole, przepis krok po kroku i praktyczne ćwiczenia w grupie. Taka publikacja może być przydatna rodzicom, opiekunom i nauczycielom chcącym ułatwić codzienne czynności i wspierać rozwój komunikacyjny dzieci.
na podstawie: Powiat Zgierski.
Ostatnie Artykuły

Na Łódzkiej ruszą duże zmiany. Kierowców czeka dwa miesiące utrudnień

Folklor w Lipce przyciągnął 24 zespoły i kapele. Jury miało pełne ręce pracy

Laboratoria AI trafią do szkół w powiecie zgierskim. Lista jest długa

Szkoły z powiatu zgierskiego na liście KPO. Sprzęt trafi do 25 placówek

Stary Młyn wyciąga kulturę poza mury. Zgierz stawia na dwa partnerstwa

Burza przerwała turniej w Woli Mąkolskiej. Po wznowieniu padły rozstrzygnięcia

Plan wsparcia dla rodzin w Zgierzu na lato i jesień już jest gotowy

Aktywny Orlik wraca do Zgierza. Seniorzy i młodzież dostaną swoje godziny

Sześć darmowych wypraw i koncert pod chmurką. Łódzkie ma plan na wakacje

Malinka znów z dobrym wynikiem. Woda ponownie przeszła badanie bez zastrzeżeń

Policjant pomagał po wypadku - teraz ruszyła zbiórka krwi dla niego

Autobusy wracają na stałą trasę po blokadzie na Gałczyńskiego

W Smolicach zniknął problem dojścia do przystanku. Jest nowy chodnik

Świętojanki i rodzinny piknik otworzyły wakacje w powiecie zgierskim
Przydatne dane teleadresowe
- Gminny Zespół Ośrodków Zdrowia Sokolniki-Parcela - kontakt, godziny, poradnie
- Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Zgierzu - msze, sakramenty, historia
- Komisariat Policji w Aleksandrowie Łódzkim - kontakt, dzielnicowi, godziny
- Dom Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Głownie - kontakt, opieka krótkoterminowa, koszty
- Urząd Skarbowy w Głownie - kontakt, godziny, e-usługi i terminy
- Komisariat Policji w Ozorkowie - kontakt, godziny, dzielnicowi

