Świętojanki i rodzinny piknik otworzyły wakacje w powiecie zgierskim

Pierwszy wakacyjny weekend w powiecie zgierskim nie należał do cichych. W kilku miejscach regionu postawiono na spotkania pod gołym niebem, a w programie znalazły się występy dzieci, konkursy i wspólna zabawa. Najmocniej wybrzmiały Świętojanki w Boczkach Domaradzkich oraz rodzinny piknik przy Szkole Podstawowej nr 5 w Zgierzu.
- Świętojanki w Boczkach Domaradzkich połączyły dawny zwyczaj z letnim spotkaniem
- Przy Szkole Podstawowej nr 5 w Zgierzu rodziny znalazły czas na spokojną zabawę
Świętojanki w Boczkach Domaradzkich połączyły dawny zwyczaj z letnim spotkaniem
W Boczkach Domaradzkich Ochotnicza Straż Pożarna zorganizowała Świętojanki, odwołując się do wielowiekowej tradycji Nocy Świętojańskiej. Program był prosty, ale treściwy – pojawiły się dziecięce występy, konkursy i poczęstunek przygotowany przez koło gospodyń wiejskich. Ważnym elementem wieczoru było także puszczanie wianków na pobliskiej Mrodze, a całość zakończyła zabawa przy muzyce.
Takie wydarzenia mają w sobie coś więcej niż tylko plenerową rozrywkę. Łączą zwyczaj znany z dawnych obrzędów z nowoczesną formą spotkania, dzięki czemu tradycja nie zostaje na papierze, ale trafia do codziennego, rodzinnego udziału. Właśnie ten układ – dzieci na pierwszym planie, wspólny poczęstunek i muzyka – sprawia, że święto nabiera charakteru wydarzenia dla kilku pokoleń.
Przy Szkole Podstawowej nr 5 w Zgierzu rodziny znalazły czas na spokojną zabawę
Drugim mocnym akcentem był III Piknik Rodzinny zorganizowany przez Stowarzyszenie Siła Małych Kroków przy Szkole Podstawowej nr 5 w Zgierzu. W sobotę miejsce to wypełniły rozmowy, zabawa dzieci i zwykła, niewymuszona obecność rodzin, które mogły spędzić czas razem w cieniu drzew.
Uczestników pikniku odwiedziła Justyna Romanow-Przybylak z Zarządu Powiatu Zgierskiego. Obie imprezy otrzymały wsparcie finansowe Powiatu Zgierskiego, a patronat nad nimi objęła starosta zgierska Iwona Dąbek. To ważna informacja dla organizatorów podobnych inicjatyw – właśnie takie dofinansowanie pozwala utrzymać w programie występy, poczęstunek i atrakcje dla dzieci, czyli elementy, które zwykle przesądzają o frekwencji i odbiorze wydarzenia.
na podstawie: Starostwo Powiatowe Zgierz.
![]()
Ostatnie Artykuły

Ślizgawki w Zgierzu. MOSiR zaprasza na tydzień jazdy na łyżwach

Zgierz wraca do korzeni - rośliny, kolory i rzemiosło w Starym Młynie.

W Zgierzu uczczono powstańców. Co najmniej 50 pochodziło z miasta

Od Bitwy Warszawskiej do dzisiejszej służby. Obchody w powiecie zgierskim

Budżet powiatu rośnie o miliony. Radni zdecydowali też o obsłudze prawnej

Upał nie wybacza nieuwagi. RCB przypomina o zasadach bezpieczeństwa

Dwa dni sportowych emocji w Zgierzu. Od BODYART po Strongman

Lodowisko MOSiR Zgierz z pełnym grafikiem ślizgawek

Nie tylko czyszczenie pomnika. Kwatera wojenna w Zgierzu przechodzi remont

Jedenaście inwestycji dla pieszych i rowerzystów w powiecie zgierskim

Młodzi Zgierzanie mają pomysły i narzędzia, by zmieniać swoje miasto

Młodzi i seniorzy połączą siły. Powstaną archiwum i społeczne murale

Niemal 30 mikrowystaw i jedna mapa - odkryj Miasto Tkaczy

Upał i burze w regionie. Te zasady mogą ochronić zdrowie
Przydatne dane teleadresowe
- Apteki Głowno, powiat zgierski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- MPGK Zgierz - usługi komunalne, zieleń miejska i obiekty użytku publicznego
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej im. bł. o. Rafała Chylińskiego w Zgierzu - kontakt, godziny, świadczenia
- Sąd Rejonowy w Zgierzu - kontakt, wydziały, godziny i opłaty
- PGKiM Aleksandrów Łódzki - kontakt, godziny, awarie, e-BOK
- Urząd Skarbowy w Głownie - kontakt, godziny, e-usługi i terminy
