Ceny mieszkań w Zgierzu: 6 467 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Zgierzu - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Zgierzu wyniosła 6 467 zł/m², czyli o 337 zł/m² i 5,5% więcej niż średnia z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują jednak zróżnicowany rynek: znaczenie mają lokalizacja, metraż i wybór między mieszkaniem od dewelopera a lokalem używanym.

Redakcja mojzgierz.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Zgierzu: najważniejsze liczby

6 467 zł/m² to środkowa wartość uporządkowanego zestawienia cen. Połowa transakcji mieściła się w przedziale 5 691-7 528 zł/m². Mediana całkowitej ceny zakupu wyniosła 295 000 zł, a powierzchni mieszkania 48 m².

To różne miary rynku: stawka za metr pomaga porównywać lokale, natomiast cena całkowita określa budżet potrzebny kupującemu.

Infografika: ceny mieszkań w Zgierzu
Infografika: ceny mieszkań w Zgierzu

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)7 078
wtórny6 404

7 078 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 6 404 zł/m² na wtórnym oznacza premię deweloperską wynoszącą 10,5%. Przy porównywaniu budżetów znaczenie ma również koszt doprowadzenia lokalu do standardu oczekiwanego przez nabywcę.

* w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu - wartość orientacyjna

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)6 872
35-45 m² (małe 2-pok.)6 357
45-55 m² (2-pok.)6 131
55-70 m² (3-pok.)6 222
70-90 m² (duże 3-4 pok.)7 078

6 131 zł/m² dla mieszkań o powierzchni 45-55 m² to najniższa stawka w zestawieniu metraży. Kawalerki kosztowały 6 872 zł/m², ale najwyższa mediana, 7 078 zł/m², dotyczyła lokali 70-90 m². Wykres nie pokazuje więc prostego spadku ceny metra wraz ze wzrostem powierzchni.

Ceny wg metrażu - Zgierz
Ceny wg metrażu - Zgierz

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

7 298 zł/m² daje rejonowi Kurak najwyższą pozycję w zestawieniu. Na przeciwnym krańcu znajduje się rejon Krzywie z medianą 4 699 zł/m². Między tymi lokalizacjami różnica wynosi 55%.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Kurak7 298
Proboszczewice7 121 *
Przybyłów6 879 *
Osiedle Spacerowa6 701
Nowe Miasto6 342 *
Chełmy6 312 *
Osiedle 650-lecia Zgierza6 285
Osiedle Dubois5 845 *
Helenówek5 608
Stare Miasto4 945 *
Krzywie4 699

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Zgierz
Mapa cen mieszkań - Zgierz

Ceny wg części miasta - Zgierz
Ceny wg części miasta - Zgierz

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

6 543 zł/m² wyniosła mediana przy ul. Parzęczewska, a 6 314 zł/m² przy ul. Baczyńskiego Krzysztofa. Różnica to 229 zł/m². Te adresy należały do najczęściej pojawiających się w wykazie transakcji.

Ceny działek w Zgierzu

264 zł/m² wyniosła mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy. Mediana powierzchni sprzedawanej parceli to 961 m². Przy wyborze gruntu obok ceny metra znaczenie mają możliwość zabudowy i dostęp do infrastruktury.

Codziennie nowe informacje z Zgierza publikujemy na mojzgierz.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na mojzgierz.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy zakupie mieszkania za 295 000 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% to 5 900 zł; zwolnienie obejmuje osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. Maksymalna taksa notarialna wynosi około 2 398 zł z VAT i podlega negocjacjom, a wskazane opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej to 300 zł. Przy zakupie od dewelopera cena zawiera VAT i PCC nie występuje.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 3 824 zł/m² w 2019 r. do 6 467 zł/m². Łącznie oznacza to 69%, przy średniorocznym tempie 7,8%.

Trend cen - Zgierz
Trend cen - Zgierz

Zgierz na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

8 019 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa łódzkiego. Zgierska stawka jest od niej niższa o 1 552 zł/m².

Powiat zgierski wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 5 781 zł/m²; rok wcześniej 5 747 zł/m² (+0,6%). W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 6 493 zł/m², czyli o 712 zł więcej niż ta mediana powiatu. GUS liczy cały powiat - razem z gminami wiejskimi - z tego samego rejestru cen, kwartalnie i z dużym opóźnieniem (najnowszy dostępny kwartał to IV kw. 2024), dlatego te liczby są tłem dla naszych z ostatnich 12 miesięcy, a nie ich świeższą wersją.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Zgierz-6 467-
Aleksandrów Łódzki8 km7 547+16,7%
Łódź11 km9 260+43,2%
Konstantynów Łódzki12 km6 366-1,6%
Ozorków13 km5 722-11,5%

Komentarz analityczny

337 zł/m² i 5,5% wzrostu wobec średniej z 2025 r. odpowiada na pytanie, o ile wzrosły ceny w bieżącym zestawieniu. Tempo jest niższe od historycznych 7,8% rocznie, ale nadal oznacza wzrost nominalnego kosztu zakupu.

6,3% wyniósł roczny wzrost cen mieszkań w Polsce w II kwartale 2026 r. (GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Lokalny kierunek zmian jest zatem zgodny z ogólnopolskim.

5,98% wynosiło we wrześniu 2026 r. średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wobec 5,99% w sierpniu (NBP, dane za wrzesień 2026 r., publikacja 30 października 2026 r.). Jeśli finansowanie stanie się bardziej dostępne, może wspierać popyt także w Zgierzu, gdzie zakup jest tańszy niż w Łodzi.

Co dalej z cenami? Jeśli popyt wzrośnie szybciej niż dostępność mieszkań, presja cenowa może się utrzymać. Jeżeli przybędzie lokali konkurujących o kupujących, pole do negocjacji może się zwiększyć. Twarda prognoza nie wynika z samego dotychczasowego trendu.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Zgierzu?

Mediana wynosi 6 467 zł/m², a połowa transakcji mieściła się w przedziale 5 691-7 528 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Zgierzu rosną, czy spadają?

Mediana jest o 337 zł/m² i 5,5% wyższa od średniej z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższa mediana dotyczy rejonu Kurak: 7 298 zł/m². Najniższa przypada na rejon Krzywie: 4 699 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Zgierzu?

Dla lokali 25-35 m² mediana wynosi 6 872 zł/m², a dla 35-45 m² jest to 6 357 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak: mediany wynoszą odpowiednio 7 078 zł/m² i 6 404 zł/m², co oznacza premię 10,5%.

Ile kosztuje działka w Zgierzu?

Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 264 zł/m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 147 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 5 stycznia 2026 do 7 sierpnia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (9 transakcji) i wtórny (138); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-08-07; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji