Zbliżają się wakacje. Policja przeprowadza w tym czasie wiele działań, które mają na celu propagowanie bezpiecznych zachowań wśród dzieci i młodzieży w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Rusza ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna na rzecz bezpieczeństwa osób przebywających nad wodą pn.: „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Łodzi, organizuje piknik profilaktyczny -pn. „BEZPIECZNE WAKACJE 2022”. Event odbędzie się 21 czerwca 2022 roku na terenie obiektu rekreacyjnego „Arturówek”. O godz. 10:00, zapraszamy na niego grupy przedszkolne oraz szkolne (szkoły podstawowe).

Podczas pikniku policjanci, ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego woj. łódzkiego, operatorzy numeru alarmowego 112 oraz pracownicy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, będą propagować właściwe zachowania na akwenach, w tym zasady bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków tonięć i utonięć osób.


Przeprowadzą symulację akcji ratunkowej, w stosunku do osoby tonącej, wykorzystując przy tym sprzęt, który dysponują ww. służby, jak również pokażą w jaki sposób można podjąć akcję ratunkową samemu, bez posiadania profesjonalnego sprzętu ratowniczego.  
W czasie wydarzenia będzie można odwiedzać stanowiska poszczególnych służb, tj. policji, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łodzi, Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi oraz Straży Miejskiej w Łodzi, na których będą odbywały się warsztaty i konkursy, w zakresie bezpieczeństwa i profilaktyki zagrożeń, na które szczególnie mocno narażone są dzieci i młodzież.


Policja zaprezentuje swoje najnowsze pojazdy oraz umundurowanie służbowe. Będzie można zasiąść za kierownicą motocykla, nieoznakowanego radiowozu Policji z videorejestratorem, jak również Ambulansu Pogotowia Ruchu Drogowego, przy wykorzystaniu, którego policjanci na co dzień realizują czynności podczas wypadków drogowych. 

Uczestnicy wydarzenia będą mieli wyjątkową okazję do założenia narko – i alko- gogli, które symulują skutki używania narkotyków i alkoholu (dezorientacja, zaburzenia percepcji, zawroty głowy, brak koncentracji, zniekształcenia obrazu). Będzie można przymierzyć umundurowanie policjanta (hełm, tarcza, sprzęt pododdziałów zwartych), pełniącego służbę podczas zabezpieczenia imprez masowych, w tym meczy piłki nożnej. Policjanci będą malować dzieciom buzie.

Będziemy zachęcać do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zgłaszać m. in. informacje o zaobserwowanych tzw. „dzikich kąpieliskach”, miejscach niebezpiecznych na terenach wodnych czy przypadki utonięć.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej z Łodzi zaprezentują swoje działania ze szczególnym uwzględnieniem pracy Eko- i Animal- Patrolu oraz profilaktyki społecznej. Na stoisku będzie można również zobaczyć patrol konny. Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Łodzi miejscy będą mówić o bezpiecznym spędzaniu wolnego czasu oraz korzystaniu z akwenów, pokażą jak bronić się przed pogryzieniem przez psa.
Nasz Partner – Miejski Ośrodek Sportu i rekreacji w Łodzi, przygotował wyjątkowe aktywności sportowe – strzelanie z łuku, softball, strzelanie do bramki.
W czasie trwania pikniku będą odbywały się równolegle inne pokazy, tj.  szkolenia psów służbowych, pierwszej pomocy oraz taktyk i technik interwencji policyjnych.
W tym dniu, każdy uczestnik imprezy będzie miał okazję porozmawiać ze wszystkimi przedstawicielami służb mundurowych i ratowniczych, którzy będą opowiadać o swojej pracy i służbie.
Przewidziane są gry, zabawy oraz konkursy profilaktyczne, za które laureaci otrzymają nagrody oraz upominki.  
Całemu przedsięwzięciu będzie towarzyszył cel nadrzędny – edukacja
dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, tak aby wszystkie nasze pociechy, całe i zdrowe wróciły z wakacji do swoich domów, przedszkoli, szkół, … do nas.

    

 

  • plakat pikniku