Wiata śmietnikowa – o czym pamiętać przy jej budowie?

Zamierzasz wybudować wiatę śmietnikową na posesji? Zobacz, jakie kwestie są najważniejsze przy jej realizacji!

Gdzie zamontować wiatę śmietnikową?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, gdzie zamontować wiatę śmietnikową. Gdzie najczęściej lokalizowane są takie konstrukcje?

Zwykle umieszczana jest wiata śmietnikowa w ogrodzeniu, co pozwala na łatwe przewiezienie kubłów na śmieci przed dom w dniu zbiórki odpadów.

Drugim popularnym rozwiązaniem jest wiata śmietnikowa przy domu, która jest wtedy łatwo dostępna. Wiaty umieszcza się wtedy z tyłu albo boku budynku, aby nie były one widoczne od frontowej elewacji.

Można też wykonać wiatę śmietnikową wolnostojącą, która nie przylega do budynku albo do ogrodzenia.

Jaki rozmiar wiaty śmietnikowej wybrać?

Rozmiar wiaty śmietnikowej powinien być dostosowany do wielkości kubłów oraz do miejsca jej montażu.

W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej wykonuje się wiaty śmietnikowe o wymiarach 2 x 2 metry lub 2 x 3 metry. Można też wybrać większą wiatę, gdy wykorzystuje się większe kubły lub potrzebuje się większej przestrzeni.

Warto też wskazać, że wiata śmietnikowa może spełniać też inne funkcje, na przykład jej część może służyć jako drewutnia, rowerownia albo składzik na narzędzia ogrodnicze.

Wiata śmietnikowa drewniana

Gdy celem jest budowa niedrogiej wiaty o estetycznym wyglądzie, warto zdecydować się na wiatę drewnianą. Aby była ona trwalsza, może być też uzupełniona o metalową ramę ze stali ocynkowanej. Wiaty drewniane należy regularnie konserwować, by chronić je przed warunkami pogodowymi.

Wiata śmietnikowa stalowa

Obecnie chętnie kupowane są wiaty śmietnikowe stalowe. Wiaty tego typu wykonane są z ramy stalowej oraz okładane panelami lub blachami na ścianach. Wiata jest dzięki temu trwała i estetyczna, a także nie wymaga prowadzenia prac konserwacyjnych.

Wiata śmietnikowa murowana

Również popularne są wiaty śmietnikowe murowane. Mogą być one wykonane przy budynku albo wchodzić w skład ogrodzenia. Takie wiaty są trwałe, lecz dość drogie i czasochłonne w budowie.

Jak zadaszyć wiatę śmietnikową?

Wiata śmietnikowa powinna być zadaszona. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się blachy trapezowe albo blachodachówki, które są niedrogie i łatwe w montażu. W przypadku wiat murowanych często też wykonuje się dachy z tego samego materiału, z którego powstają dachy budynków mieszkalnych.

Więcej pomocnych porad dotyczących wiat śmietnikowych można uzyskać na tej stronie WWW: http://hardkorowapaczka.pl/.