plakat informacyjny

W Zgierzu od roku realizowany jest program szczepień przeciwko wirusowi HPV, który do roku 2024 pozwoli około sześciuset pięćdziesięciu zgierskim dziewczętom zabezpieczyć się przed groźnym mikrobem, wywołującym m.in. raka szyjki macicy.

Program realizowany jest dwutorowo. Część środków na jego przeprowadzenie zabezpieczyła uchwałą Rada Miasta Zgierza. Jednocześnie Miejski Zespół Przychodni Rejonowych dzięki dotacji z łódzkiego Urzędu Marszałkowskiego wprowadził swoją część programu, gwarantując zaszczepienie 150 zgierskich nastolatek rocznie. Daje to w sumie możliwość bezpłatnego przyjęcia leku około 650. naszym dziewczynkom w okresie od 2022 do 2024 roku.

Dlaczego wirus HPV jest tak groźny?

Wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) są bardzo powszechne i choć u większości osób nie powodują żadnych problemów zdrowotnych, u niektórych mogą stać się niebezpieczne dla życia i zdrowia. Przenoszą się drogą płciową, przez kontakt cielesny. Te, które rozwijają się latami nie dając żadnych objawów prowadzą czasem do chorób nowotworowych: raka szyjki macicy, narządów płciowych a także nowotworów głowy, takich jak rak gardła czy krtani.

Na ryzyko zachorowania szczególnie narażone są młode kobiety: z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że co druga Polka chora na nowotwór szyjki macicy umiera. Najlepszym sposobem na zapobieganie groźnej chorobie jest szczepionka, podawana jeszcze przed rozpoczęciem aktywnego życia płciowego. Stąd, jak rekomendują eksperci z Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, najlepszym dla dziewczyny wiekiem na przyjęcie szczepionki jest 13 rok życia.

Jak zapisać się na bezpłatne szczepienie?

Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 42 714 32 26. Tam szczegółowych informacji o programie szczepień przeciwko wirusowi HPV udzielać będą pracownicy Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Polityki Senioralnej Urzędu Miasta Zgierza.

Według szacunków w bieżącym roku funkcjonowania obydwu części programu z możliwości zaszczepienia się skorzysta ​około dwustu pięćdziesięciu zgierskich nastolatek.

- Program szczepień ochronnych tak jak w roku ubiegłym będzie realizowany wśród dziewczynek zamieszkałych i zameldowanych na terenie miasta Zgierza, uczennic zgierskich placówek oświatowych​ - mówi Renata Malinowska-Koralewska, naczelniczka Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Polityki Senioralnej Urzędu Miasta Zgierza.

W ramach programu będą również prowadzone działania informacyjno-edukacyjne. Dodać należy, że w części regionalnej programu zapraszane do szczepień będą dziewczęta 14. letnie, a w części miejskiej 13-letnie.

Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego​ ​w Gminie Miasto Zgierz na lata 2022-2023 przyjęli Radni Rady Miasta Zgierza na grudniowej, ostatniej sesji w roku 2021, na skutek inicjatywy Prezydenta Miasta Zgierza Przemysława Staniszewskiego oraz Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Polityki Senioralnej.

Program, realizowany przez Miejski Zespół Przychodni Rejonowych w Zgierzu do dnia 31.12.2023 r., obejmuje populację 14-letnich dziewczynek (zgodnie z rokiem urodzenia) zamieszkałych na terenie powiatu zgierskiego, których rodzice/opiekunowie wyrazili pisemną zgodę na udział ich dziecka w Programie.

Rejestracja dziewczynek z rocznika 2010 odbywać się będzie od dnia 8 marca 2023 r.

  • osobiście: w Wydziale Zdrowia, Spraw Społecznych i Polityki Senioralnej przy ul. Ks. Popiełuszki 3a
    (poniedziałek, środa, czwartek w godz. 08:00-16:00, wtorek w godz. 08:00-17:00, piątek w godz. 08:00-15:00).

Rejestracja dziewczynek z rocznika 2009 odbywać się będzie:

  • osobiście: w Przychodni Rejonowej Nr 3 w Zgierzu przy ul. Łęczyckiej 24a (od poniedziałku do piątku w sekretariacie Dyrektora w godz. 08:00-14.00);
  • telefonicznie: pod numerem 506 767 010 (od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-14:00);
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego​ ​w Gminie Miasto Zgierz na lata 2022-2023 przyjęli Radni Rady Miasta Zgierza na grudniowej, ostatniej sesji w roku 2021, na skutek inicjatywy Prezydenta Miasta Zgierza Przemysława Staniszewskiego oraz Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Polityki Senioralnej.

Do pobrania: 
Ulotka informacyjna (pdf) (582.83KB)