Gdzie warto zlokalizować apartament inwestycyjny? Porady i wskazówki

Inwestycja w nieruchomość to sprawdzony sposób na ulokowanie posiadanego kapitału. Coraz więcej osób decyduje się zaś na zakup apartamentów w miejscowościach turystycznych, które następnie wynajmuje się krótkoterminowo. Gdzie może być zlokalizowana taka inwestycja? Sprawdź nasz poradnik.

Czy apartament inwestycyjny to dobry pomysł?

Apartament inwestycyjny to lokal użytkowy, który udostępnia się turystom w formie najmu krótkoterminowego. Mieszkania tego typu zazwyczaj są urządzone w wysokim standardzie, dlatego są skierowane do najbardziej wymagających osób. Inwestycja w apartament to szansa na uzyskanie dochodu pasywnego oraz zapewnienie sobie bezpiecznej przyszłości. Decydując się na nią, warto jednak zadbać o to, aby była jak najbardziej opłacalna. Kluczowe kwestie to zaś:

 • region Polski, w którym jest zlokalizowany apartament,
 • typ budownictwa (rynek pierwotny czy wtórny),
 • odległość od najważniejszych atrakcji miejscowości,
 • standard apartamentu.

Apartament powinien zapewniać turystom intymność oraz gwarantować dostęp do wszelkich udogodnień. Istotne jest także, żeby mieścił się w miejscowości o dużym potencjale turystycznym, kojarzącej się z ekskluzywnością.

Które regiony Polski są najatrakcyjniejsze dla turystów?

Po latach fascynacji zagranicznymi podróżami turystyka krajowa wraca do łask. W 2023 r. aż 56 proc. Polaków planowało wakacyjny wypoczynek w Polsce, zaś 44 proc. za granicą. Nasz kraj jest również atrakcyjny dla turystów zagranicznych. W 2022 r. (od stycznia do listopada) Polskę odwiedziło niecałe 5,4 mln turystów. W 2023 r., w analogicznym okresie było to już ponad 6,5 mln osób.

Wnioski? Posiadając apartament inwestycyjny, możesz gościć zarówno turystów krajowych, jak i zagranicznych. Wiele zależy jednak od tego, na który region się zdecydujesz. Poniżej znajdziesz wady i zalety najpopularniejszych zakątków Polski.

Morze

Wypoczynek nad Bałtykiem to popularny sposób na spędzenie wakacji w Polsce. Szerokie plaże i liczne atrakcje dbają o to, aby każdy spędził czas w swój ulubiony sposób. Trzeba jednak zauważyć, że polskie plaże bywają też krytykowane ze względu na m.in.:

 • niepewną pogodę (nawet w szczycie sezonu może być deszczowo i chłodno),
 • brak przepisów regulujących ustawianie parawanów,
 • masową turystykę, która oznacza ścisk i hałas.

Apartament nad Bałtykiem będzie służył raczej sezonowo. Turyści rzadko zaglądają tu poza wakacjami, więc nie ma pewności, czy znajdziesz chętnych na wynajem jesienią i zimą.

Góry

Polskie góry odwiedzają zazwyczaj miłośnicy pieszych wędrówek, wspinaczki, narciarstwa oraz turyści żądni przygód. Do wyboru mają wiele pasm górskich, spośród których najpopularniejsze są Tatry i Karkonosze.

Czy apartament w górach będzie cieszyć się zainteresowaniem turystów? Trzeba pamiętać, że najważniejsze miejscowości górskie (jak np. Zakopane) mają ograniczone możliwości inwestycyjne (atrakcyjne nieruchomości są już dawno wyprzedane). Napływ turystów jest też ograniczony przez typowe dla gór zjawiska atmosferyczne (np. halny lub zagrożenie lawinowe).

Mazury

Pierwsze skojarzenia z Mazurami? Lasy, jeziora, żaglówki i beztroski wypoczynek. To dziewicza kraina, która cały czas jest odkrywana przez turystów. Niezwykłe krajobrazy, czyste środowisko oraz naturalne skarby zachwycają na każdym kroku. W ostatnich latach rozwinęła się tam również infrastruktura turystyczna. Warto wspomnieć choćby o:

 • Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich - system połączonych ze sobą jezior, rzek i kanałów o długości ponad 100 km (w linii prostej),
 • Mazurskiej Pętli Rowerowej - szlak rowerowy wraz z infrastrukturą wspierającą o długości ponad 300 km,
 • Ekomarinie w Mrągowie,
 • Wiosce Żeglarskiej w Mikołajkach.

Co ważne, Mazury są atrakcyjne dla turystów przez cały rok. Zimą można tu nawet jeździć na nartach lub snowboardzie (na Górze Czterech Wiatrów działa ośrodek sportów zimowych z dwoma wyciągami orczykowymi).

Zainwestuj w apartament na Mazurach i zarabiaj pasywnie przez cały rok!

Apartament na Mazurach to świetny pomysł na dochód pasywny, który będzie zarabiał bez względu na porę roku. Gdzie znajdziesz taką nieruchomości? Mrągowo to idealne miejsce, tym bardziej że właśnie tutaj powstaje kolejna inwestycja Pratum: kameralne osiedle nad jeziorem Czos. Liczne tereny zielone i tarasy widokowe oczarują turystów. Możliwość zlecenia kompleksowego wykończenia wnętrz i obsługi nieruchomości, sprawia zaś, że nie przybędzie Ci żadnych obowiązków!