85 lat od Zbrodni Katyńskiej Szczawin pamięta swoich bohaterów

W Szczawinie uczczono pamięć bohaterów Zbrodni Katyńskiej, której 85. rocznica przypomniała o tragicznych losach lokalnych oficerów Wojska Polskiego. Uroczystości zgromadziły mieszkańców i władze powiatu zgierskiego, tworząc wyjątkową atmosferę refleksji i szacunku.
- Szczawin pamięta o swoich bohaterach podczas wyjątkowych obchodów
- Wzruszające chwile na placu przy kościele w Szczawinie
Szczawin pamięta o swoich bohaterach podczas wyjątkowych obchodów
W sobotę, 10 maja, w sercu Szczawina odbyły się uroczystości upamiętniające jedną z najboleśniejszych kart polskiej historii Zbrodnię Katyńską. To wydarzenie miało szczególny wymiar dla miejscowej społeczności, gdyż wśród pomordowanych oficerów znaleźli się dwaj rodacy: kapitan Czesław Łukomski oraz major Włodzimierz Chmielowski. Ich tragiczny los stał się symbolem cierpienia i niezłomności.
Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, który od lat jest duchowym centrum Szczawina. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli na plac przykościelny, gdzie odbyła się główna część ceremonii. Obecni byli przedstawiciele rodzin ofiar, samorządowcy oraz mieszkańcy powiatu zgierskiego, którzy wspólnie oddali hołd zamordowanym.
Wzruszające chwile na placu przy kościele w Szczawinie
Podczas uroczystości żołnierze 1. Batalionu Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej oddali salwę honorową, co podkreśliło rangę wydarzenia i przypomniało o wojskowym charakterze pamięci. Symboliczne było także złożenie ziemi przywiezionej z miejsc kaźni polskich oficerów Katynia i Charkowa co wzbudziło głębokie emocje wśród zgromadzonych.
Starosta Zgierski Iwona Dąbek wraz z Sekretarz Barbarą Polasińską reprezentowały Powiat Zgierski podczas składania kwiatów, wyrażając tym samym wdzięczność i szacunek wobec ofiar tej tragedii.
Dodatkowo mieszkańcy mieli okazję zapoznać się z wystawą Zbrodnia Katyńska”, przygotowaną przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspozycja dostępna była zarówno w kościele parafialnym, jak i w Szkole Podstawowej w Szczawinie, co pozwoliło młodszym pokoleniom lepiej zrozumieć wagę tamtych wydarzeń.
Wg inf z: Powiat Zgierski
Ostatnie Artykuły

Tuż przed wakacjami policjant ze Zgierza ostrzegł uczniów - chodziło o hulajnogi i internet

Godzinny pościg przez Zgierz i Łódź. Kierowca miał zakaz i był po alkoholu

Zgierz szykuje sierpniową wystawę - komisja Open Call wybrała już artystów

W Zgierzu padły mocne historie o barierach. Sala odpowiadała owacją

Malinka rusza z sezonem. Będą turnieje, fitness i plażowy luz

Szkoła, która zmieniała życiowe drogi. Święto sześciu dekad

Zmiany w rozkładzie autobusów w Zgierzu. Chodzi o linie 4, 6 i 8

Zimowa elegancja w podróży - jak zachować styl podczas wyjazdów?

Pakiety medyczne a zdrowie w codziennym biegu – jak nie odkładać wizyt na później?

Zdrowie pod kontrolą bez wysiłku – jak uprościć dostęp do lekarzy i badań?

Adrianna Maciejewska otwiera wakacje w Zgierzu recitalem w Starym Młynie

Powiaty mogą pokazać swoje rozwiązania w Europie. Liczą się dobre przykłady

Zgierz da się usłyszeć inaczej - ten spacer odwraca wszystko

Pościg przez Zgierz i Łódź - kierowca skończył na feldze i próbował uciec pieszo
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia Chrystusa Króla w Zgierzu - kontakt, historia, grupy parafialne
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu - kontakt, oddziały, rejestracja
- Nadleśnictwo Grotniki - kontakt, drewno opałowe, edukacja leśna i zasady w lasach
- PGKiM Aleksandrów Łódzki - kontakt, godziny, awarie, e-BOK
- Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strykowie - kontakt, godziny, awarie
- Dom Pomocy Społecznej w Ozorkowie - kontakt, warunki pobytu i opieka

