W szkolnych pracowniach w Głownie nauka zamieniła się w pasję i konkretny plan na przyszłość

W I Liceum Ogólnokształcącym w Głownie dzieje się coś, co w szkolnych murach widać od razu – lekcje przestały być tylko przygotowaniem do sprawdzianów. Dzięki projektowi „Nauka – Pasja – Rozwój” uczniowie dostają wsparcie przy maturze, ale też przestrzeń do odkrywania własnych zainteresowań i oswajania się z dorosłym wyborem drogi zawodowej. Do tego dochodzą nowe pracownie, sprzęt i zajęcia, które mają realnie zmienić jakość nauki.
- Nowe pracownie zmieniły szkolną codzienność
- Zajęcia prowadzą uczniów od matury do wyboru zawodu
- Konferencja w liceum pokazała, jak duża jest skala przedsięwzięcia
Nowe pracownie zmieniły szkolną codzienność
Projekt realizowany w I LO w Głownie został wsparte pieniędzmi z funduszy europejskich i już dziś widać jego najpraktyczniejszy efekt – szkoła zyskała wyposażenie, które wcześniej było poza zasięgiem wielu uczniów. Do pracowni trafiły m.in. drukarka 3D, komputery z oprogramowaniem oraz monitory wielkoformatowe. Taki zestaw nie tylko uatrakcyjnia zajęcia, ale przede wszystkim pozwala ćwiczyć umiejętności, które przydają się dalej, na studiach i na rynku pracy.
Najwięcej zmieniło się tam, gdzie liczy się komfort i praca w małej grupie. W szkole działa teraz odnowiona pracownia językowo–informatyczna dla 16 uczniów, a obok niej sala terapeutyczna przygotowana z myślą o dzieciach ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. To właśnie w takich miejscach widać, że szkoła nie ogranicza się do jednego modelu nauczania – dostosowuje się do różnych możliwości i tempa pracy uczniów.
Zajęcia prowadzą uczniów od matury do wyboru zawodu
Sam projekt nie kończy się na sprzęcie. Jego codzienną treścią są zajęcia przygotowujące do matury, ale też rozwijające zainteresowania młodzieży. Uczniowie mogą korzystać z doradztwa zawodowego, które pomaga uporządkować pytania o przyszłość, zanim wybór kierunku studiów czy pracy stanie się pilny.
Ważnym elementem są również zajęcia dla młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dla nich przewidziano indywidualne przygotowanie do matury, co daje szansę na spokojniejszą i bardziej dopasowaną pracę. Szkoła organizuje też wyjazdy – między innymi na uczelnie wyższe oraz do Teatru Powszechnego w Łodzi . Dzięki temu nauka wychodzi poza klasę i zaczyna dotykać tego, co czeka uczniów po zakończeniu szkoły.
W projekcie znalazło się także miejsce na rozwój nauczycieli. To istotne, bo bez dobrze przygotowanej kadry nawet najlepszy sprzęt pozostaje tylko dodatkiem. Tu ma on jednak wspierać konkretną zmianę w sposobie pracy z młodzieżą.
Konferencja w liceum pokazała, jak duża jest skala przedsięwzięcia
Podczas konferencji upowszechniającej projekt 25 marca o przedsięwzięciu mówiła dyrektor szkoły Iwona Mokras-Wosik, a swoje doświadczenia przedstawiali także nauczyciele i uczniowie. Po spotkaniu goście zobaczyli efekty zmian na własne oczy. Wśród nich byli Edyta Strumian z Zarządu Powiatu Zgierskiego, skarbnik powiatu Agnieszka Szymczyk oraz naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Dariusz Szlawski.
Cały projekt ma jasno rozpisane cele. Zakłada podniesienie jakości kształcenia, w tym lepszy dostęp do edukacji włączającej, a także:
– podniesienie kompetencji i kwalifikacji 20 nauczycieli,
– adaptację oraz doposażenie pracowni,
– organizację zajęć dla 150 uczniów.
Wartość całego przedsięwzięcia to 860 tys. zł, z czego 730 tys. zł pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej. W powiecie zgierskim to jeden z tych projektów, które najlepiej pokazują, że szkolna inwestycja nie kończy się na remoncie sali. Tu chodzi o coś więcej – o uczniów, którzy dostają narzędzia, wsparcie i szansę, by uczyć się mądrzej, a nie tylko więcej.
na podstawie: Starostwo Powiatowe Zgierz.
Ostatnie Artykuły

Linia 61 pojedzie objazdem. Pasażerowie ominą Dworzec Łódź Fabryczna

Alarm po ptasiej grypie pod Zgierzem. Służby ruszyły do likwidacji ogniska

Ostatni tydzień na tafli. Sezon lodowiska w Zgierzu dobiega końca

Straż Miejska i Policja stanęły ramię w ramię. Zgierz uczcił 3 Maja

Majowy numer „Zgierz - Moja Przestrzeń” już trafia do rąk zgierszan

Stary Młyn spina ludzi w Zgierzu. Nowe partnerstwo ma ożywić Miasto Tkaczy

Młodzi fotografowie pokazali swój świat w stylowym kadrze

Sezon na lodzie kończy się pokazami. W Zgierzu szykuje się sportowe popołudnie

Ostatni tydzień na lodzie w Zgierzu. MOSiR zamyka sezon ślizgawek

Weekend w Zgierzu dla najmłodszych i piłkarzy. Dwie hale i dwa różne emocje

W Parku Miejskim w Zgierzu padły ważne pytania i mocne słowa o godności

Płacz na klatce w Aleksandrowie Łódzkim - 36-latek trafił do aresztu

Trzy artystyczne żywioły jednej rodziny w Starym Młynie

