Z podniesioną głową i z tarczą wracają, z półfinałowych rozgrywek Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych U-18, koszykarki UKS „Basket” Aleksandrów Łódzki. W Gdyni, podopieczne trenera Piotra Rozwadowskiego, skutecznie walczyły o awans do turnieju finałowego. Trzon drużyny tworzą uczennice aleksandrowskiego Zespołu Licealno–Sportowego – szkoły prowadzonej przez powiatowy samorząd.

Do Gdyni koszykarki UKS-u pojechały nieco osłabione rywalizacją w rozgrywkach U-22 oraz I i II Ligi Kobiet oraz brakiem podstawowych zawodniczek. Niestety, dało się to odczuć już w pierwszym meczu z gospodyniami turnieju. Silniejsze i bardziej waleczne gdynianki, pokonały koszykarki „Basketu” 90:53.

W drugim spotkaniu aleksandrowskie koszykarki zostały postawione pod ścianą. Aby liczyć się w dalszej walce o awans, musiały wygrać i tak też się stało. Zawodniczki UKS-u przedłużyły szansę na awans do Wielkiego Finału, wygrywając z zespołem MKS Pałac Młodzieży Tarnów 93:52. Basketki zagrały na wysokiej skuteczności celnych rzutów. Nie bez znaczenia był również powrót na ławkę rezerwową dwóch podstawowych, kontuzjowanych „Basketek” – Martyny Janusz i Nicoli Obrodzkiej.

Żeby myśleć o awansie do finałowego turnieju, aleksandrowianki musiały wygrać ostatni mecz z Wisłą CanPack Kraków. Początek spotkania był bardzo nerwowy w wykonaniu UKS-u, co wykorzystały zawodniczki z małopolski, wychodząc na kilkupunktowe prowadzenie. Jednak z upływem kolejnych minut, to podopieczne Piotra Rozwadowskiego radziły sobie coraz lepiej i po dwóch kwartach prowadziły 38:17. Trzecia odsłona meczu to bardzo dobra gra krakowianek, zwieńczona zwycięstwem 25:10. Ostatnie słowo należało jednak do aleksandrowianek. Koszykarki UKS-u, na decydującą kwartę, wyszły zdecydowanie bardziej skoncentrowane, wygrywając ją 18:10, a cały mecz 66:52, pieczętując awans do Ogólnopolskiego Finału U-18.

Udało nam się osiągnąć to, co zakładaliśmy w przedsezonowych planach i po dwóch latach wracamy do elity koszykówki młodzieżowej, w dwóch grupach wiekowych: U-18 oraz U-22 (koszykarki U-22 zdobyły niedawno Wicemistrzostwo Polski - przyp. red.) – mówi Andrzej Maciejewski, koordynator grup młodzieżowych UKS „Basket”. – Chociaż postawa naszych zawodniczek w trakcie turnieju może trochę martwić, to warto zaznaczyć, że w ogólnopolskim finale zagramy już w pełnym składzie.

Na emocje związane z Wielkim Finałem, nie trzeba będzie długo czekać, bowiem turniej finałowy odbędzie się już na początku maja w Gdyni.