uczniowie "Traugutta" ćwiczą poloneza w sali gimnastycznej szkoły

Ponad stu dwudziestu uczniów ostatnich klas Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta w Zgierzu bawiło się w piątek (14.01.2022 r.) na studniówce, czyli tradycyjnym Balu Maturalnym. W tym roku bal się odbył, choć z okrojonym programem artystycznym i według reguł obostrzeń pandemicznych.

Bawili się uczniowie z czterech klas trzecich, podzielonych na pięć specjalności. W "Traugutcie" są bowiem klasy o profilach: biologiczno-chemicznym, geograficzno-anglistycznym, matematyczno-fizycznym, humanistycznym i ekonomicznym. Maturzyści już od grudnia ćwiczyli poloneza: od "chodzonego" bowiem, czyli zgodnie z tradycją, rozpoczęło się studniówkowe świętowanie. Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny, choć tym razem - ze względów covidowych, okrojony czasowo. Zgodnie z maturalnym obyczajem, program studniówkowy mógł ukazywać nauczycieli w "lekko skrzywionym" zwierciadle. Im bardziej, tym weselej.

Rok 2022 jest szczególny w dziejach szkoły, bo ostatni raz do egzaminów maturalnych przystąpią uczniowie klas trzecich. Zgodnie z cyklem reformy edukacyjnej, od następnego roku pojawi się w pełnym wymiarze tryb czteroletni. "Traugutt" nie traci w związku z tym nic ze swej renomy. Po raz kolejny szkoła została wyróżniona "Srebrną tarczą" - prestiżowym tytułem w corocznym rankingu portalu edukacyjnego "Perspektywy", wskazującym szkoły średnie z najlepszą w Polsce średnią zdawalności matur.

- Otrzymujemy to wyróżnienie regularnie od dwudziestu lat - przyznaje z dumą dyrektor Ewa Sadlak. - Obecnie jesteśmy jedyną szkołą średnią nie tylko w mieście, ale w całym Powiecie Zgierskim, z przyznaną "Srebrną Tarczą". To bardzo prestiżowy tytuł.

Równo tydzień po balu maturalnym trzecioklasiści zgierskiego "Traugutta" rozpoczną kolejną turę próbnych egzaminów dojrzałości. Jak podkreśla dyrektorka szkoły, obecnie żaden z uczniów nie przebywa na epidemiologicznej izolacji, ani jeden nie został też odesłany na przymusową kwarantannę.