Konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich na Dożynkach w Spale
Już wkrótce podczas Dożynek Województwa Łódzkiego w Spale odbędzie się wyjątkowy konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich. Wydarzenie to ma na celu promowanie regionalnej kuchni, a udział mogą wziąć wszystkie KGW z naszego województwa. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, w tym główna nagroda w wysokości 6 tysięcy złotych!

Konkurs kulinarny podczas Dożynek Województwa Łódzkiego

Tegoroczne Dożynki Województwa Łódzkiego w Spale będą wyjątkowe nie tylko ze względu na tradycyjny charakter, ale także dzięki konkursowi kulinarnemu, który ma na celu promowanie lokalnych specjałów. Konkurs ten jest dedykowany dla Kół Gospodyń Wiejskich z naszego regionu i obejmuje cztery smakowe kategorie: „Mięsne specjały”, „Zupy z chałupy”, „Słodkie fantazje” oraz „Dziarskie jarskie”.

„Mięsne specjały” i „Zupy z chałupy” - smaki tradycji

Kategoria „Mięsne specjały” skupi się na wytrawnych daniach opartych na mięsie, które są często przygotowywane według starych, sprawdzonych receptur. Z kolei „Zupy z chałupy” to kategoria, w której oceniane będą zupy i polewki przygotowane na podstawie przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Gospodynie będą miały szansę połączyć tradycyjne smaki z nowoczesnymi akcentami, co może zaowocować niezwykle interesującymi kompozycjami kulinarnymi.

„Słodkie fantazje” i „Dziarskie jarskie” - kreatywność w kuchni

„Słodkie fantazje” to kategoria dedykowana deserom i wypiekom, które będą oceniane za smak, wygląd oraz oryginalność. Inspiracje do tych słodkości mają pochodzić z regionalnych tradycji i produktów. Natomiast „Dziarskie jarskie” to kategoria przeznaczona dla wegetarian. Gospodynie będą mogły prezentować zarówno słodkie, jak i wytrawne dania, pokazując różnorodność i bogactwo kuchni roślinnej.

Atrakcyjne nagrody i rozstrzygnięcie konkursu

Dla KGW, które zachwycą jury swoimi potrawami, przygotowano atrakcyjne nagrody. W każdej z czterech kategorii przyznane zostaną trzy główne nagrody: za pierwsze miejsce – 6 tys. zł (brutto), za drugie – 4 tys. zł, a za trzecie – 2 tys. zł. Ponadto, przewidziano wyróżnienia w wysokości 1.000 zł każde. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 18 sierpnia podczas dożynek, gdzie oprócz jury, potrawy będą mogli degustować uczestnicy święta plonów.

Zgłoszenia i limity uczestników

Formularz zgłoszeniowy jest dostępny, a termin nadsyłania zgłoszeń mija 31 lipca 2024 roku. Warto zaznaczyć, że w konkursie może wziąć udział maksymalnie 100 Kół Gospodyń Wiejskich, co dodatkowo podkreśla prestiż i unikalność tego wydarzenia. Warto się pospieszyć, by móc wziąć udział w tej wyjątkowej rywalizacji kulinarnych talentów.


Według informacji z: Starostwo Powiatowe Zgierz