Łódzka policja otrzymuje zgłoszenie o dwóch zamaskowanych osobach, które z długą bronią poruszają się po centrum handlowym. To scenariusz szkolenia Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Łodzi, które odbyło się 28 maja 2023 roku.

Na miejsce zdarzenia zostaje skierowany patrol policji aby zweryfikować informację. Po przybyciu mundurowi widzą ludzi, którzy w pośpiechu wybiegają z galerii i krzyczą, że w środku są terroryści i strzelają do ludzi. Po chwili dwie zamaskowane osoby z bronią zbliżają się do wyjścia  i krzyczą w stronę policjantów, że jeżeli rząd nie spełni ich oczekiwań do zabiją zakładników i wysadzą w powietrze centrum handlowe. Interweniowali negocjatorzy, ale rozmowy zostały przerwane przez starzały. Do akcji wkroczyli kontrterroryści…

Na szczęście to tylko ćwiczenia Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi .

Akcja łódzkiego Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji pod nazwą „Manufaktura 2023” miała na celu między innymi sprawdzenie  funkcjonowania procedur związanych z zaistnieniem zdarzenia kryzysowego, sprawdzenia współdziałania z podmiotami pozapolicyjnymi, doskonalenie przepływu informacji pomiędzy jednostkami organizacyjnymi policji oraz sprawdzenie taktyki działania policjantów SPKP w Łodzi. Dzięki takim szkoleniom nasi funkcjonariusze są coraz lepiej przygotowani do realnych zagrożeń związanych z terroryzmem. Ważnym elementem tego rodzaju działań jest możliwość ćwiczeń w realnych warunkach, w pomieszczeniach w których na co dzień przebywają osoby. Jest to również dobra okazja dla tych osób, aby dowiedzieć się jak reagować w sytuacji zagrożenia, jak się zachować i na co zwracać uwagę.

kom. Edyta Machnik

  • kontrterroryści wchodzą do galerii
  • kontrterroryści chodza po centrum handlowym
  • kontrterroryści z bronią
  • kontrterrorysta kuca z słupem
  • dwaj terroryści trzymają zakładników, maja broń
  • terrorysta przed wejściem do galerii trzyma broń przed nim klęczy zakładnik
  • kontrterroryści wyprowadzają ranną dziewczynę
  • terroryści stoją przed wejściem do galerii, mają broń zakładnicy klęczą przed nimi. Z boku idą kontrterroryści
  • kontrterroryści przed wejściem do galerii podchodzą do rannej kobiety