Jak wybrać zdrowe dla oczu okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny gadżet. Ich podstawowym zadaniem jest bowiem ochrona przed niebezpiecznym dla oczu promieniowaniem ultrafioletowym. Jak wybrać okulary, które spełnią te wymagania? Sprawdź, czym kierować się podczas zakupów.

Okulary przeciwsłoneczne bezpieczne dla oczu, czyli jakie?

Dla prawidłowej ochrony przed słońcem kluczowa jest jakość okularów. Zwykłe przyciemniane szkiełka, które są dostępne na straganach z pamiątkami, nie tylko nie zablokują promieniowania, ale mogą nawet zaszkodzić Twoim oczom. W jaki sposób? Naturalnym odruchem przy mocnym słońcu jest mrużenie oczu. W przypadku ciemnych szkieł (pozbawionych filtrów) źrenice będą się rozszerzać, a w efekcie do oczu wpadnie więcej szkodliwych promieni. Okulary przeciwsłoneczne nie powinny być więc przypadkowym zakupem, ale dobrze przemyślaną decyzją.

Czym się kierować podczas wyboru okularów przeciwsłonecznych?

Długotrwała ekspozycja oczu na promieniowanie UV zwiększa ryzyko rozwoju wad wzroku oraz poważnych chorób, takich jak jaskra, zaćma, zapalenie spojówek, a nawet czerniak. Co ważne, ochrona jest potrzebna także w pochmurne dni, ponieważ promieniowanie w 90 proc. przenika przez chmury. Kupując okulary, musisz mieć zatem pewność, że będą w stanie zablokować szkodliwe promieniowanie. Byłoby idealnie, gdyby okulary jednocześnie poprawiały komfort widzenia oraz pasowały do Twojego stylu. Jak wybrać odpowiednie? Wykorzystaj 4 poniższe wskazówki.

 1. Filtr UV

Szukając okularów przeciwsłonecznych, upewnij się, że producent podał informację na temat kategorii filtru, jaką posiadają. Dlaczego to ważne? Okulary powinny spełniać normy obowiązujące na terenie Unii Europejskiej, które określa standard EN ISO 12312-1. Zgodnie z nimi, w zależności od stopnia przepuszczalności światła, wyróżnia się 4 kategorie filtrów:

 • 0 - przepuszcza 80-100 proc. światła, nadaje się do użytku wewnątrz pomieszczeń lub podczas pochmurnych dni,
 • I - przepuszcza 43-80 proc. światła, sprawdzą się przy lekkim słońcu,
 • II - przepuszcza 18-43 proc. światła, dobra ochrona na sezon zimowy,
 • III - przepuszcza 8-18 proc. światła, idealna na słoneczne dni,
 • IV - przepuszcza 3-8 proc. światła, dozwolone wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach (np. w wysokich górach), nie można w nich prowadzić pojazdów.

Inny istotny parametr to wysokość filtra UV. Najlepiej, jeśli okulary posiadają filtr UV400, który pochłania 100 proc. niebezpiecznego promieniowania.

 1. Kolor szkieł

Kolor szkieł w okularach nie służy wcale ich estetyce. Celem jest tutaj pomoc w odpowiednim odbiorze barw, co przekłada się na wyraźne widzenie. Najpopularniejsze kolory stosowane w okularach przeciwsłonecznych to:

 • szary - gwarantuje naturalne postrzeganie barw, doskonały na co dzień (także do prowadzenia auta),
 • brązowy lub bursztynowy - dobrze pochłania światło niebieskie i odpręża wzrok, więc sprawdzi się przy wrażliwych oczach,
 • czerwony lub różowy - wskazany przy delikatnym świetle (poranek, wieczór),
 • niebieski - zmniejsza jasność, poprawia postrzeganie kolorów i redukuje odblaski.
 1. Polaryzacja

Jeśli chcesz nie tylko skutecznie ochronić oczy przed słońcem, ale też widzieć wyraźnie w każdych warunkach, zdecyduj się na okulary z filtrem polaryzacyjnym. Co to takiego? Polaryzacja blokuje światło odbijające się od jasnych powierzchni (np. śniegu lub wody). W dużej mierze eliminuje też efekt oślepiania przez słońce, a także sprawia, że widziane kolory są żywsze. Takie okulary są zalecane m.in. kierowcom.

 1. Kształt twarzy

Chcesz, żeby okulary przeciwsłoneczne idealnie pasowały do Twojego typu urody? Kluczowe jest ich dopasowanie do kształtu twarzy. Należy zastosować tu zasadę przeciwieństw, a dokładniej:

 • posiadając okrągłą twarz, wybieraj oprawki kanciaste (kwadrat, prostokąt, kocie oczy),
 • przy ostrych rysach odpowiednie będą okulary okrągłe lub owalne.

Osoby posiadające owalne rysy mogą zdecydować się na dowolny kształt oprawek.

Okulary przeciwsłoneczne? Tylko z zaufanego źródła!

Kupno okularów przeciwsłonecznych w przypadkowym miejscu jest obarczone dużym ryzykiem. Gdzie więc szukać zdrowych dla oczu, a przy tym modnych okularów? Najlepiej skorzystać z oferty profesjonalnego salonu optycznego, jak Trendy Opticians. Znajdziesz tu okulary przeciwsłoneczne z filtrami przeciwsłonecznymi i polaryzacją. Gwarancją ich jakości i atrakcyjnego wyglądu są znane marki, m.in. Ray Ban. Gucci, Prada, Christian Dior. Zadbaj o ochronę przed słońcem i ciesz się maksymalnym komfortem.