Lśniąco czyste okna bez widocznych smug, to z pewnością ozdoba każdego domu i mieszkania, jednak często ich doczyszczenie bywa bardzo uciążliwe. Można jednak sobie z tym doskonale poradzić, a wystarczy postawić na stare i sprawdzone sposoby oraz nie popełniać typowych dla tej czynności błędów.

Oczywiście, najpopularniejsza metoda to sięgnięcie po klasyczny płyn do szyb oraz ręczniki papierowe, specjalnie ściereczki lub gumowe ściągaczki. Zdarza się też, że osoby podążające za nowymi technologiami, wykorzystują nowoczesny odkurzacz do okien. Jak myć okna, nie korzystając z płynu do mycia szyb, a jednocześnie sprawiając, by było ono skuteczne? W tym wypadku w końcu sporo zależy od tego, po jaki preparat sięgniemy, a jak wiadomo – nie wszystkie będą idealnie nadawały się do czyszczenia szkła. Warto podejść do tego zadania z pomysłowością!

Metoda pierwsza

Zamiast wydawać pieniądze na preparaty do mycia okien, wystarczy skorzystać z obecnego w każdym domu płynu do naczyń. Sięgnijmy po miskę, napełniając ją ciepłą wodą, po czym rozpuśćmy w niej kilka kropel płynu. Przy użyciu takiego roztworu, wytrzyjmy okna na mokro, a następne na sucho. Prędko przekonamy się, że to idealny sposób mycia okien bez smug.

Metoda druga

Jeśli wyjątkowo pragniemy unikać środków chemicznych, zawsze możemy skorzystać z prostego patentu, czyli wykorzystania zwykłej ściereczki z mikrofibry i miseczki z wodą. Unikalna budowa mikrofibry sprawia, że wcale nie trzeba używać silnych detergentów, aby poradzić sobie z oporem tłuszczu oraz brudu, który często pojawia się na naszych oknach. Identycznie jak w metodzie poprzedniej – najpierw myjemy na mokro, a następnie wycieramy na sucho.

Równie ekologiczna metoda na czyste okna, to wykonanie preparatu z wody oraz soku z cytryny, w proporcjach – szklanka wody na pół szklanki soku. Wykorzystanie tego sposobu sprawi, że oprócz lśniąco czystych okien, nasze wnętrze zyska bardzo przyjemny i orzeźwiający zapach.

Metoda trzecia

Nie wiele osób spodziewa się, że do umycia okien wystarczy nam jedynie woda z octem. Sposób polega na tym, że do szklanki wody dodamy jedynie dwie łyżeczki octu, otrzymując równie ekologiczny płyn, jak w wypadku poprzednich metod. Chociaż wydaje się, że ocet może wnieść do pomieszczenia nieprzyjemny zapach, jednak prędko przekonamy się, że wcale nie jest to prawdą. Faktem jest, że ocet wietrzeje bardzo szybko, a już po zaledwie kwadransie przestanie on być kompletnie wyczuwalny. Co więcej, ocet sprawdzi się doskonale w wypadku, kiedy nasze okna nie były myte przez długi okres.

Metoda czwarta

Jeśli nasze okna są wyjątkowo brudne – tak bardzo, że nawet najsilniejsze środki chemiczne sobie z nią nie radzą, musimy użyć czegoś wyjątkowego. Jeśli pragniemy pozbyć się trudnego brudu, posmarujmy powierzchnię okna lnianym olejem i pozostawmy je na około jedną godzinę. Następnie możemy umyć okno wykorzystując do tego płyn do mycia naczyń, lub klasyczny płyn do mycia szyb.

Czy tylko płyn do mycia szyb sprawi, że nasze okna będą idealnie czyste? – Poznaj inne skuteczne metody!

Metoda piąta

Jeśli nasze okna nie są bardzo zabrudzone, możemy skorzystać z niezwyklie szybkiego rozwiązania jakim jest zastosowanie znanych wszystkim chusteczek nawilżanych, pamiętając o tym, aby były to te specjalnie dedykowane do mycia okien. Wówczas, wystarczy przetrzeć nasze okna i pozostawić do wyschnięcia.

Metoda szósta

Każdy właściciel samochodu, z pewnością jest w posiadaniu pewnego zapasu płynu do spryskiwaczy. Okazuje się, że ten także z powodzeniem może zostać wykorzystany do mycia okien. Jak wiadomo, tego typu produkty są wręcz stworzone, aby radzić sobie z kurzem, wielkomiejskim pyłem, a nawet ze śladami pozostawionymi przez owady, dlatego na pewno poradzą sobie z kurzem i brudem, który widnieje na naszych oknach domowych. W tym wypadku, spotkamy się z jeszcze jedną, dodatkową i bardzo ciekawą zaletą. Otóż nasze okna zyskają właściwości samochodowej szyby, zatem kurz będzie osiadał na nich o wiele wolniej, a woda będzie spływała bez zatrzymywania się.